top of page

Wszystkie wersje telenoweli "Bogaci też płaczą"

W świecie telenowel są historie, których nie da się zapomnieć, bez względu na to, ile lat minie od ich zakończenia. Sukces wszystkich wersji scenariusza "Bogaci też płaczą" (oryg. Los ricos tambien lloran) jest tego doskonałym przykładem.

Kiedy w 1979 roku ruszyła emisja telenoweli "Los ricos tambien lloran", przygody Mariany Villarreal i jej romans z Luisem Alberto Salvatierrą szybko urzekły publiczność nie tylko w jej kraju pochodzenia, ale nawet w najbardziej odległych zakątkach świata, do tego stopnia, że ​​stała się ona jedną z najbardziej udanych telenowel wszechczasów.Oparta na radiowych powieściach "Los ricos también lloran" i "Cuando regala un hijo" autorstwa Inés Rodeny, produkcja Televisy została przetłumczona na 25 języków i wyeksportowana do ponad 100 krajów, gdzie ekscytująca fabuła przykuwała widzów do telewizora.


Twarze Mariany


Legendarna meksykańska aktorka Verónica Castro ("Ty albo nikt") zabłysnęła w całej okazałości dzięki niezwykłej interpretacji ujmującej i cierpliwej Mariany, postaci, z którą zadebiutowała jako główna bohaterka po kilku latach występów w meksykańskiej telewizji.


Veronica Castro i Rogelio Guerra w oryginalnej wersji z 1979 roku / fot. Televisa

Dzięki wcieleniu się w tę rolę w klasyku, w którym współdzieliła sceny wraz z Rogelio Guerrą ("Za głosem serca"), kariera Castro nabrała tempa, umocniła się jako gwiazda w swoim kraju, a jednocześnie osiągnęła międzynarodową sławę. Jednak w ciągu 43 lat, które minęły od premiery fenomenu, który otworzył drzwi meksykańskim telenowelom w wielu krajach, powstało kilka adaptacji tej historii.


Castro nie jest więc jedyną aktorką, która weszła w skórę pamiętnej Mariany, ale pierwszą z wielu, które ożywili ją w różnych produkcjach i podbiły publiczność każdej epoki własnymi interpretacjami.


Maria la del barrio / "Maria z przedmieścia" (1995)

Thalia w roli niezpomnianej "Marii z przedmieścia" / fot. Televisa

Aktorka i piosenkarka Thalía podbiła serca milionów ludzi na całym świecie swoją interpretacją roli Mariany w "Marii z przedmieścia" (oryg. Maria la del barrio), pierwszej adaptacji "Los ricos también lloran". W tej luźnej adaptacji melodramatu, również wyprodukowanej przez Televisę i wydanej w 1995 roku, postać przechodzi kilka zmian, aby dostosować się do czasów i odróżnić się od oryginału.


Wśród modyfikacji było jej imię, w tej powieści protagonistkę nazwano María Hernández Rojas.

Produkcja okazał się wielkim sukcesem, podobnie jak oryginał. W rzeczywistości jest to do tej pory jedna z najbardziej znanych telenowel na świecie. Wyniosła na szczyty sławy wspomnianą już Thalię, jak i Fernando Colungę wcielającego się w jej ekranową miłość. Do historii przeszła również ikoniczna już postać Sorayi Montenegro wykreowana przez Itati Cantoral.Os Ricos Também Choram / "Bogaci też płaczą" (2005)

Thaís Fersoza jako główna bohaterka brazylijskiej wersji. / fot. SBT

Kilkadziesiąt lat po zakończeniu "Los ricos tambien lloran" brazylijska sieć SBT kupiła prawa do telenoweli i w 2005 roku wyemitowała własną wersję pod tym samym tytułem. Adaptacja, zatytułowana "Os Ricos Também Choram" (tłum. Bogaci też płaczą), była bardzo swobodną wersją i miała Thaís Fersozę w głównej roli kobiecej, jako postać Mariany de Sá Martins.


Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że jedną z głównych zmian w tej fabule był czas rozgrywania się, ponieważ akcja rozgrywała się w latach 30. XX wieku.


Marina / "Marina" (2006)

Sandra Echeverria i Manolo Cardona w telenowlei "Marina" / fot. Telemundo

Zaledwie rok po premierze brazylijskiej wersji Sandra Echeverría podjęła wyzwanie zagrania po raz pierwszy w "Marinie", kolejnej adaptacji "Los ricos tambien lloran". W tej luźnej wersji Telemundo, nadawanej w latach 2006-2007, główna bohaterka otrzymuje imię Marina Hernández. W porównaniu do porzednich wersji akcja rozgrywała się tym razem nad morzem (Acapulco), a główna bohaterka była sterniczką turystycznego kutra.


Maria la del barrio (2011)


Filipińska aktorka Erich Gonzales była odpowiedzialna za interpretację tej postaci w homonimicznej wersji María, la del barrio , wyprodukowanej przez ABS-CBN dla Filipin.


W wydanym w 2011 roku projekcie główny bohater zachowuje imię bohatera pierwszego remake'u The Rich Also Cry.Los ricos tambien lloran / "Bogaci też płaczą" (2022)

Claudia Martin jako Mariana w telenowlei "Bogaci tez płaczą" / fot. Televisa

Ostatnią aktorką, która na chwilę obecną postawiła się w tej roli, jest Claudia Martín. Meksykańska gwiazda gra Marianę w nowej wersji kultowego "Los Ricos también lloran".


Produkcja Televisy powstała jako, czwarta odsłona z serii Fábrica de sueños, liczy 60 odcinków. Od 24 kwietnia 2023 roku jest emitowana w Polsce na antenie telewizji Novelas+.


Więcej informacji o telenoweli "Bogaci też płaczą" na stronie: www.telenovela.pl/bogaci-tez-placza

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Najnowsze

Polecamy w TV

bottom of page