top of page

"Prawdziwe uczucie": Klasyka w nowoczesnym wydaniu

"Prawdziwe uczucie" (oryg. Amores verdaderos) wyprodukowane w 2012 roku przez Nicandro Díaza, to opowieść pełna zwrotów akcji, ale nie tracąca przy tym swojej klasycznej podstawy i uroku dawnych telenowel.

"Amores verdaderos" emitowane w 2012 roku przez Las Estrellas w formie ponad 180 odcinków, było prawdziwym fenomenem wśród meksykańskiej publiczności. Telenowela miała doskonałe wyniki oglądalności w gwiazdorskim paśmie o godz. 21:00. Ostatnio produkcja została powtórzona przez ten sam kanał i znów cieszyła się ogromnym powodzeniem nieraz wyprzedzając emitowane w znacznie lepszych, wieczornych godzinach propozycje Las Estrellas. W Polsce tenenowela została wyemitowana w 2013 roku pod tytułem "Prawdziwe uczucie". Obecnie jest dostępna za pośrednictwem internetowego serwisu Ipla.


Telenowela została wyprodukowana dla Televisy przez Nicandro Díaza, twórcę "Kobiety ze stali" i "Miłości jak tequila". Za reżyserię odpowiadał Salvador Garcini.


Pomimo ogromego sukcesu "Prawdziwe uczucie" nie było oryginalną historią, lecz przeróbką argentyńskiej "Na straży miłości" (2005). Co ciekawe, TV Azteca, główny konkurent Grupy Televisa, również wyprodukował własną wersję tej telenoweli, a tym samym "Prawdziwe uczucie" było już drugą wersją wyprodukowaną w Meksyku. Przed twórcami stało więc nie lada wyzwanie.


Oficjalne logo telenoweli / fot. Televisa

Historia


Victoria Balvanera (Erika Buenfil) jest właścicielka potężnej agencji reklamowej, która poślubiła biznesmena Nelsona Briza (Guilermo Capetillo). Po tym, jak pada ofiarą napadu na swoim ranczu, Victoria postanawia zatrudnić prywatnego ochroniarza - José Ángela Arriagę (Eduardo Yañez), mężczyznę, który uratował ją w dniu napadu. Początkowo Victoria zatrudniła Francisco Guzmána (Sebastián Rulli), ale po przyjęciu oferty przez Ariagę, Guzmán ma ponosić odpowiedzialność za bezpieczeństwo jej córki Nikki (w tej roli Eiza González), która cierpi na zaburzenia odżywiania. Odtąd historia toczy się pośród szeregu zaskakujących zwrotów akcji, które udowodnią czym jest prawdziwe uczucie.


Fabuła łączy w sobie klasyczne elementy melodramatu, takie jak postacie niebezpiecznych złoczyńców, trójkąty miłosne, sekrety przeszłości i oczywiście wiele zwrotów akcji. Jednak historia zaczyna w pewnym momencie cierpieć na typowe dla tak długich produkcji zastoje w fabule. Scenariusz wydaje się czasami w ogóle nie ewaluować. Jednak dla tych, którzy lubią dobre wątki miłosne, ten problem nie będzie miał większego znaczenia. Podczas, gdy główny wątek się nie rozwija, pary bohaterów pozostają nierozłączne.


Kendra i Salsero tworzyli iście piekielny duet / fot. Televisa

Pierwsze dwadzieścia odcinków wydają się niezwykle interesujące, częściowo ze zwględu na ciągłe próby porwania i/lub morderstwa prowadzone przez głónych złoczyńców produkcji - Kendrę Ferreti (Marjorie de Souza) i Salsero (Francisco Gattorno). Następnie historia wkracza w nudny i niepotrzebny etap, w którym postać Odette Longoria (Lilia Aragón) wynajmuje Kendrę, by zniszczyła relację między Victorią i Nelsonem, a tym samym osłabiła rodzinną firmę Meta Imagem International, która jest największym konkurentem dla interesu Odette.


Historia zaczyna się poprawiać, gdy Adriana (postać grana przez Natalię Esperon) postanawia wrócić do Meksyku i zbadać historię śmierci swojej nowonarodzonej córki, scierając się przy tym ze swoim ojcem Anibalem Balvanerą (Enrique Rocha). Po kilku latach wraca również dawny chłopak Victorii, obecnie pod przybranym nazwiskiem Joan Constantin (w tej roli Lisardo), reżyser, który wybrał Mexico City jako miejsce nagrań swojej nowej powieści, która zgadnijcie przez kogo została napisana? Tak, Victorię Balvanera! A jaki jest jej tytuł? Zgadza się, książka również nosi tytuł "Prawdziwe uczucie". Duża oryginalność, nie sądzicie?


Największym pragnieniem Adriany (Natalia Esperon) było odnalezienie córki / fot. Televisa

Tymczasem Nikki postanawia poślubić Roya (Eleazar Gómez) mimo, iż jest zakochana w swoim prywatnym ochroniarzu - Guzmanie. W międzyczasie przewija się kilka interesujacych watków, jak przemiana Salsero, który zakochuje się w siostrze Guzmána, Beatriz (Susana González).


Po tych wydarzeniach telenowela nabiera bardziej stałego rytmu i trwa już tak niemal do samego końca. Ostatnie odcinki fabuły są bardzo wciągające, a wszystkie sekrety wychodza na jaw w ostatnim tygodniu emisji. Jak wspominaliśmy już wcześniej, romans głównych bohaterów jest tutaj mocną stroną i pod tym względem rozwój fabuły jest zadowalający, a tym samym potrafi przykuwać uwagę w każdym odcinku.


SCENARZYŚCI


Czy mieliśmy tutaj typowe telenowelowe klisze? Jasne! Jest to element, którego nie może zabraknąć w klasycznych serialach, a "Prawdziwe uczucie" pije z tego źródła przy różnych okazjach i adaptacjach, ponieważ podczas całej emisji scenariusz był adaptowany przez trzech różnych scenarzystów. Zaczęło się pod przywództwem Kary Fajer ("Kobieta ze stali"), następnie tekst przeszedł w ręce Ximeny Suárez ("Teresa", "Zakazane uczucie"), a na końcu do doświadczonego Alberto Gómeza ("Osaczona", "Twoja na zawsze"). Z każdą zmianą scenarzysty fabuła szła w innym kierunku i było to widoczne również na ekranie. Kary Fajer całkowicie przejęła adaptację w ostatnich miesiącach telenoweli.


Sceny napiszane przez Kary Fajer i Ximenę Suárez nie różniły się wiele od siebie - powolny tekst, większe skoncentrowanie na rozwoju bohaterów. Alberto Gómez wiedział jak dodać gazu w fabułę za pomocą charakterystycznych dla niego zabiegów: Nie zabrakło wątku porwania Beatriz i jej syna przez okrutnego Leonarda, który po przejęciu praw do syna porzucił go na wysypisku. Młodego przed niechybną śmiercią uratowała para staruszków. Kolejnym ciekawym momentem na tym etapie było odkrycie przez Victorię zdrad, których dopuścili się jej mąż i fałszywa przyjaciółka Kendra. Nie zabrakło przy tym epickich scen kłótni, policzkowania i ciągnięcia za włosy, a także kultowego telenowelowego hasła "bądź tysiąc razy przeklęta!".


Nieobliczalna Kendra oszczędzała swój czas pozbywając się swoich wrogów śmiertelną trucizną, która po dotknięciu skóry doprowadzała do wręcz natychmiastowej śmierci!


Nabila (Bárbara Islas) była jedną z ofiar śmiertelnej trucizny Kendry / fot. Televisa

W ostatnim tygodniu emisji również nie brakowało zaskoczeń. Uczuciowy Arriaga stracił zwrok po odkryciu, że Liliana (Sherlyn) nie była jego biologiczną córką. Nie brakowało rodzinnych tajemnic dotyczących dość skomplikowanego pochodzenia dzieci. Cristina (Mónika Sánchez) dowiaduje się, że jest siostrą Victorii, gdyż jej matka Candelária (Ana Martín) miała romans z Anibalem. Tuż przed tym Nikki odkrywa, że matka Guzmána, Paula (Silvia Manríquez), żyje i ma romans z jej dziadkiem. Jakby tego było mało, Candelaria (matka Cristiny) ujawnia, że Liliana nie jest jej wnuczką, a tym samym nie jest biolgiczna córką Cristiny i Arriagi. Ich dziecko urodziło się martwe. Wszystko jednak pozostaje w rodzinie, gdyż w rzeczywistości Liliana okazuje się zaginioną córką Adriany. To oznacza, że nie jest biologiczą córką Cristiny, ale jej siostrzenicą, gdyż Cristina jest przyrodnią siostrą Adriany. Nadąrzacie jeszcze?


NIKKI I GUZMÁN


Ta para całkowicie skradła serca widzów, chemia wytworzona między Sebástinem Rulli i Eizą González była obezwładniająca i urocza. Nikki była zepsutą, arogancką i problematyczną postacią z móstwem niuansów w swej konstrukcji. Jej bohaterka bardzo ewoluuje w trakcie fabuły, co sprawiło, że przykuła uwagę widzów, podobnie jak występ Eizy, która potrafiła odpowiednio te niuanse przekazać. Guzmán był całkowitym przeciwieństwem Nikki, solidarny, pokorny i odpowiedzialny, ale też charyzmatyczny. Dzięki czemu Rulli miał pełen wachlarz możliwości budowania swojej postaci. Naszym zdaniem jeden z jego najlepszych wystepów (jeśli nie najlepszy). Nikki i Guzmán byli ulubioną parą publiczności i wzorem dla innych aktorów.


Nikki (Eiza González) i Francisco (Sebastian Rulli) całkowicie skradli show / fot. Televisa

MÓNIKA SANCHEZ (CRISTINA)


Początkowo trudno było się w pełni oddać miłosnej historii Victorii i Arriagi, gdyż jego żona Cristina była niezwykle miłą, pełną życia i pogodną postacią. Błyszczała na ekranie i miała duże znaczenie, jednak kiedyś musiała opuścić fabułę, aby romans protagonistów mógł się w pełni rozwinąć. W tym miejscu warto podkreślić, że pierwszy pocałunek Victorii i Arriagi miał miejsce dopiero po setnym odcinku!


SUSANA GÓNZALEZ (BEATRIZ)


Na tle postaci kobiecych, Beatriz była prawdziwą perełką. Susana zrobiła wrażenie na publiczności rolą cierpliwej i pracowitej kobiety o gołębim sercu, tak innej od jej poprzedniej postaci Cynthii Montero w "Zakazanym uczuciu" (notabene równie znakomitej kreacji). Postać spodobała się widzom do tego stopnia, że niektóre odcinki kręciły się głównie wokół jej porwania.


Susana González po raz kolejny udowodniła, że potrafi zagrać każdą rolę. Na zdj. z serialowym mężem granym przez Julia Camejo / fot. Televisa

ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA


Każdy odcinek rozpoczynał się wielkim hitem "No te compares" Alejandro Sanza. Każda para miała swoją piosenkę przewodnią i tak dla Arriagi i Victorii przypadło w udziale porywające "Ahora tú" w wykonaniu Malu, a dla Nikki i Guzmána "Me puedes pedir lo que sea" w wykonaniu duetu Eizy i popularnego piosenkarza Marconiego.


KOMICZNY RDZEŃ


W sferze humoru prym wiedli zabawna pokojówka Polita (Michelle Rodríguez), która marzyła o zostaniu światowej sławy divą, Tomasina (Raquel Morell) ze swoim chińskim horoskopem i emocjonalny Jean Marie (Rubén Branco).


NAJBARDZIEJ IRYTUJĄCA


Sherlyn jako irytująca Liliana znajduje się w ścisłej czołówce najbardziej denerwujących postaci. Na początku wydawało się, że to Nikki będzie przewodnim czarnym charakterem powieści, a Liliana jej kolejną ofiarą. Kolejne odcinki sprawiły jednak, że jej postać ewoluowała w dobrą stronę, a ta druga w zupełnie innym kierunku. Po odkryciu, że jest wnuczką Anibala, Liliana staje się arogancka i robi wszystko, by zniszczyć miłość Nikki i Guzmána. W ostatnich odcinkach jej bohaterka jest na skraju śmierci i zgadnijcie, jakie było jej ostatnie życzenie? Poślubić Guzmána! (dziewczyna nigdy się nie poddaje). Bardzo dojrzała już wtedy Nikki przystaje na prośbę kuzynki, ale Arriaga nie pozwala córce zakłócać życia zakochanej pary z powodu kaprysu.


Serialowa Liliana (Sherlyn) dał się we znaki nie tylko Nikki i Guzmanowi, ale tez widzom / fot. Televisa

PRZECIĄGANIE


Nie przeszkadzało ono tak bardzo w fabule, ale spójrzmy prawdzie w oczy. Gdyby była krótsza przepływ byłby płynniejszy. Na przykład Kendra spędziła większość telenoweli na paradowaniu w skąpym, mocno wyzywającym ubraniu, by spełniać fantazje erotyczne w zaciszu swojego mieszkania. Takie elementy twórcy mogli śmiało ograniczyć.


REŻYSERIA


Wrzaski, wystające kable i wiele spowolnień w scenach akcji to cechy charakterystyczne wstecznego kierunku Salvadora Garciniego. Reżyser wykonał nawet przyzwoitą robotę w "Kobiecie ze stali", no może z wyjatkiem paru scen, jak smierć spadającej z balkonu Benity (Ana Martin)! W "Prawdziwym uczuciu" zaliczył jednak znacznie więcej wpadek.


CIEKAWOSTKI


W telenoweli przewinęło się gościnnie sporo wielkich nazwisk, między innymi Angélica Vale, Sabine Moussier, Marcelo Córdoba , piosenkarka Malú, Gabriela Goldsmith, Luis Xavier, Patsy, Renata Flores.


Z gościnnym udziałem w telenoweli wystąpił Marcelo Córdoba / fot. Televisa

W fabule dość znaczący udział miał wątek para homoseksualnej tworzony przez kucharza rodziny Balvanera i Stefano (Archie Lanfranco), syna Odette - która bardzo długa nie mogła się z tym pogodzić. W ostatnich odcinkach panowie wzięli nawet ślub.


OBSADA


W produkcji roiło się od wielkich nazwisk, Erika Buenfil była doskonała w roli Victorii, Eduardo Yañez (bardzo charyzmatyczny jako Arriaga), Mónika Sánchez, Sebastián Rulli, Eiza González, Ana Martín, Enrique Rocha, Guillermo Capetillo, Natalia Esperón, Silvia Manríquez, Marjorie de Souza, Susana González, Lisardo, Sherlyn i inni.


Nawet pomimo pewnych wad, "Prawdziwe uczucie" jest godną polecenia produkcją, która może przyciągnąć każdego widza zapewniając przy tym doskonałą dawkę akcji, dramatu, romansu i komedii. Sam Nicandro Díaz był bardzo zadowolony z tej produkcji. Udało mu się zebrać świetną obsadę i dobrą historię, oszczędzał tylko przy scenografii.


Oglądaj "Prawdziwe uczucie" w katalogu telenowel IPLA - więcej


1082 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Najnowsze

Polecamy w TV

bottom of page