top of page

Nie żyje Ignacio López Tarso

W wieku 98 lat zmarł Ignacio López Tarso, legendarny meksykański aktor znany polskim widzom z roli Melesia w kultowej "Esmeraldzie". Aktor filmowy, teatralny i telewizyjny uznawany za jednego z najważniejszych na meksykańskiej scenie XX wieku.

Po kilku dniach hospitalizacji Ignacio López Tarso zmarł w sobotę, 11 marca, w wieku 98 lat na zapalenie płuc. Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny był jednym z najważniejszych na meksykańskiej scenie XX wieku i został uznany za jedną z ostatnich postaci tzw. Złotego Wieku kina meksykańskiego.Aktor pierwszy kontakt ze światem artystycznym miał już w wieku ośmiu lat, kiedy wraz z rodzicami poszedł na przedstawienie do teatru namiotowego. Był zszokowany, gdy zobaczył, jak zgasło światło, kurtyna otworzyła się w ciemności i oświetlona była tylko scena. Jako student zadebiutował na scenie w "Śnie nocy letniej" Williama Szekspira. Zawodowo zadebiutował w 1951 roku filmem "Urodzony wczoraj" Garsona Kanina.


Jego pierwszy udział w telenoweli miał miejsce w "Cuatro en la trapa" (1961). Brał udział w ponad 30 telenowelach, w tym w "Prawie do narodzin" (1981), "Senda de gloria" (1987), której fabuła dotyczyła rewolucji meksykańskiej. Największa sławę przyniosła mu jednak rola wiejskiego głupka Melesia, przyjaciela tytułowej "Esmeraldy" (1997). Później przyszły kolejne tytuły m.in. "Camila", "Angela", "Morze miłości", "Zakazane uczucie" czy "Dzikie serce".


"Niebo zyskuje wielką gwiazdę. Tracimy wspaniałego aktora, wspaniałego człowieka, partnera, ojca, dziadka, przyjaciela. Zawsze będę pamiętała długie godziny rozmów i śmiechu. Mój Melessio. Będę za Tobą bardzo tęsknić. Twoja królewna" - tymi słowami aktora pożegnała Leticia Calderón.

W 1996 roku zadebiutował na scenie teatralnej w teatrze muzycznym meksykańską wersją "Hello, Dolly!" obok Silvii Pinal ("Kobieta ze stali"), a jego ostatnimi projektami teatralnymi były "El cartero", "Aeroplanos", "Un Picasso" i "El Padre".López Tarso odważył się również wstąpić do swiata polityki, gdzie piastował urząd zastępcy federalnego. Zajmował ważne stanowiska w takich organizacjach jak National Association of Actors (ANDA), National Association of Interpreters (ANDI) oraz Union of Film Production Workers (STPC). Jest członkiem honorowym Seminarium Kultury Meksykańskiej.


Ożenił się z Clarą Arandą , z którą miał troje dzieci: Susanę, Gabrielę i aktora Juana Ignacio Arandę.356 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


Najnowsze

Polecamy w TV

bottom of page