top of page

Nie żyje twórca "Brzyduli"

Scenarzysta i twórca takich hitów jak "Brzydula" i "Café con aroma a mujer" zmarł przed kiloma dniami na zawał serca w kolumbijskiej Clínica del Country.


Scenarzysta Fernando Gaitán zmarł nad ranem 29 stycznia z powodu zawału serca. Tragiczną wiadomość w oficjalnym komunikacie podała jedna z kolumbijskich klinik. "Artysta trafił do nas z objawami zatrzymania krążenia, którego nie udało się przywrócić", czytamy w oświadczeniu szpitala. Zaraz po ogłoszeniu informacji o śmierci, internet zapełnił się wyrazami szacunku i pamięci dla wybitnego scenarzysty, który był w jednym z kluczowych momentów swojej kariery. Jego słynna postać, "Brzydula Betty" za sprawą wytwórni Telemundo powróci wkrótce na ekrany w nowej adaptacji.


Fernando Gaitán, Ana Maria Orozco i Jorge Enrique Abello spotkali się po latach przy okazji debiutu "Brzyduli" na deskach teatru / fot. RCN Televisión

"A corazón abierto", "Amor sincero", "Hasta que el dinero nos separe", "Miłość jak tequila", "La fea más bella", "Kiedy będziesz moja", "Guajira", "Azúcar", czy "Café con aroma a mujer", to tylko niektóre tytuły, które na stałe zapisały się w pamięci fanów telenowel na całym świecie, a które wyszły spod pióra Fernando Gaitána. Największą sławę przyniosła mu jednak kolumbijska "Brzydula", której był pomysłodawcą i głównym scenarzystą. Produkcja doczekała się miana kultowej produkcji oraz wielu adaptacji na świecie m.in, w Polsce, USA, Niemczech, Hiszpanii i wielu innych krajach. Jako jedna z nielicznych telenowel trafiła również do księgi rekordów Guinnessa.


Fernando Gaitán karierę artystyczną rozpoczął w 1980 roku, to wtedy napisał swój pierwszy scenariusz. Przez całą swoją karierę był producentem ponad 80 programów telewizyjnych. Jego twórczość została doceniona nie tylko przez publiczność, ale zyskała również uznanie branży w postaci Złotego Globu w Stanach Zjednoczonych, którego otrzymał jako producent wykonawczy pierwszej amerykańskiej adaptacji "Brzyduli". W 2012 roku odebrał również nagrodę od Krajowego Stowarzyszenia Kierowników Programów Telewizyjnych Stanów Zjednoczonych (Natpe) w uznaniu za swoją pracę zawodową.


Wielką postać telewizji żagnają nie tylko najwyższe władze Kolumbii, ale też osoby z którymi pracował na codzień, czyli aktorzy i ludzie telewizji. Danna García, Roberto Cano, Edith González, Andrés Parra i Paola Rey, to tylko niektórzy z aktorów, którzy podzielili się emocjonalnymi reakcjami w sieciach społecznościowych.

Jest jednak taka reakcja, która wyróżnia się na tle innych, to wypowiedz Any Marii Orozco, czyli pierwszej odtwórczyni roli słynnej Betty. Aktorka przyznała, że jest przytłoczona tragiczną informacją i nie potrafi znaleźć słów na określenie tego, co przeżywa. W podobnym tonie wypowiedział się Jorge Enrique Abello, odtwórca roli Armando w "Brzyduli": "Dzisiaj Don Armando i Betty zasną sierotami. Ojciec Betty opuścił nas! Żegnaj Fernando, żegnaj przyjacielu", napisał aktor.


Także Angélica Vale, bohaterka meksykańskiej wersji "Brzyduli", podzieliła się swoimi emocjami: "Dziękuje Panie Gaitán, dziękuje za stworzenie postaci Betty i udzielenie mi wotum zaufania, by mogła się narodzić Leticia Padilla Solis w "La fea más bella". Na zawsze wdzięczna... Spoczywaj w pokoju".


Margarita Rosa de Francisco, która wcielała się w postać Gavioty w kultowej "Café con aroma a mujer" (pierwowzorze "Miłości jak tequila"), zwróciła się z przesłaniem: "Wielkim szczęściem było, że mogłam wielokrotnie podziękować Fernandowi za jego sztukę i za to, że uczynił mnie częścią tak wspaniałego projektu".

74 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Najnowsze

Polecamy w TV