top of page

"Dzika miłość": Hitowa historia w uwspółcześnionej wersji

Nowa wersja słynnego brazylijskiego hitu „Pantanal”, którą od lutego możemy oglądać w Novelas+ pod polskim tytułem "Dzika miłość", jest pełna nostalgii, ale wiele w jej podmokłym otoczeniu uległo zmianie.

Kiedy Benendito Ruy Barbosa po raz pierwszy przedstawił telewizji Globo, największej brazylijskiej stacji telewizyjnej, telenowelę „Pantanal” o trudnych farmerach i bezrolnych chłopach , została ona odrzucona. Zatem pan Barbosa poszedł ze swoim pomysłem gdzie indziej. Na wiele miesięcy jego ekipa przeniosła się do regionu, od którego wzięła się telenowela, a w którym znajduje się największy na świecie tropikalny teren podmokły. Lecieli nad terenami zalewowymi małymi samolotami, aby dotrzeć do swoich lokalizacji. Sfilmowali sylwetki aktorów na tle zachodów słońca.Powstały w ten sposób produkt, wyemitowany po raz pierwszy w 1990 roku, zachwycił widzów. W czasach hiperinflacji, wysokiej przestępczości i bezrobocia krajobraz „Pantanal” wydawał się rajem. Teraz, trzydzieści lat później, raj zostaje stworzony na nowo, tym razem przez telewizję Globo.


Obecnie usługi przesyłania strumieniowego zagrażają hegemonii kanałów telewizyjnych, zwłaszcza wśród klasy średniej i młodszych Brazylijczyków. Zamiast 90-letniego Barbosy rządzi jego tysiącletni wnuk Bruno Luperi. Reset pokoleniowy opłacił się. Od marca 2022 roku, kiedy miał swoją premierę nowy „Pantanal”, rzesze młodych ludzi śledziły go w telewizji i Internecie. Rodzice i dziadkowie, którzy pamiętają oryginał, również wracają do oglądania. W szczytowym okresie telenowelę oglądała ponad jedna trzecia Brazylijczyków, czyli 77 milionów widzów. Ulegli nawet niektórzy zwolennicy prawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro – którzy zwykle uważają, że telewizja Globo jest wobec niego stronnicza – ulegli.


Adaptacja pracy dziadka była onieśmielająca, mówi Luperi. W dużej mierze udało mu się to dzięki uhonorowaniu oryginału. Akcja rozgrywa się wokół trzech pokoleń rodziny Leôncio i stanowi wierną opowieść o ich miłościach i stratach. Obsada i budżet są większe, ale lokalizacje – głównie w gminie Aquidauana – często są te same. (Właściwy region Pantanal rozciąga się na powierzchni ponad 42 milionów akrów, od południowo-zachodniej Brazylii po Boliwię i Paragwaj). Wiele scen jest kręconych ponownie o zachodzie słońca, kiedy wody Pantanal błyszczą, a bydło wzbija błyszczący pył.


Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

fot. Globo

Choć osadzony jest we współczesności, nowy „Pantanal” nawiązuje do dawnych zwyczajów i czerpie z regionalnego folkloru. Postacie tańczą paragwajską polkę, noszą słomkowe kapelusze utkane z carandy, tropikalnej palmy i piją tereré, rodzaj herbaty mate. Te zwyczaje ledwo przetrwały w Pantaniel – zauważa Guilherme Rondon, muzyk z lokalnej rodziny, który brał udział w obu wersjach przedstawienia. Jego zdaniem telenowela pomaga zachować tradycje regionu. To także przyciąga turystów.


Ale pod innymi względami, mówi Luperi, „czasy się zmieniły” – zarówno na ekranie, jak i poza nim. Wylesianie Amazonii, które trwało ponad trzydzieści lat, zakłóciło cykl opadów i powodzi w Pantanal. Na jednopasmowych autostradach, które przecinają rozległe hodowle bydła, znaki wciąż ostrzegają kierowców przed pancernikami i mrówkojadami przechodzącymi przez ulicę. Jednak widuje się je rzadziej. Zwęglone palmy przypominają pożary, które w 2020 r. strawiły mniej więcej jedną czwartą regionu, zabijając według niektórych szacunków 17 milionów kręgowców. Na południowych krańcach Pantanalu największa szansa na dostrzeżenie jaguara, jego najbardziej legendarnego stworzenia, jest teraz na polach ryżowych, a nie na równinach.


Autor telenoweli powinien naświetlić te zmiany, uważa Luperi. Wyjaśnia, że ​​sednem produkcji jest relacja człowieka z naturą. Postacie monitorują uprawy i muł gromadzący się w rzekach. Nowe pokolenie farmerów występujących w serialu naciska na starszych, aby uprawiali ziemię w bardziej zrównoważony sposób. W 1990 roku Velho do Rio (Starzec z rzeki), postać magicznie zmieniająca kształt, był jedną z pierwszych postaci brazylijskiej telenoweli, która broniła środowiska. Tym razem zachowuje się jak aktywista. W jednej ze scen, aby ukarać leśnego podpalacza, przemienia się on w anakondę i próbuje wciągnąć sprawcę w płomienie.


Zaktualizowano także inne rodzaje zachowań. Bohaterem obu wersji jest Jove – młody mężczyzna, który w swoim wcieleniu Pokolenia X lubił grilla, ale jako przedstawiciel pokolenia Z został wegetarianinem – zauważa Taís Ilhéu, dziennikarz i fan telenoweli . Jove z lat 90. od czasu do czasu opowiadał homofobiczne dowcipy; teraz karci swego ojca, gdy ten przejawia objawy homofobii.


Tymczasem widzom, którzy (jak sugerują badania) sami uprawiają mniej seksu niż ich przodkowie, oferuje się także mniej pikantnych scen na ranczach i w rzekach. Seksualność przedstawiona w tej historii jest bardziej zróżnicowana. A inne napięcia i scenariusze są różnie interpretowane. Maria Bruaca, uciskana gospodyni domowa, była często wyśmiewana przez dawną publiczność. Portretowana i postrzegana z większym współczuciem, stała się ulubienicą widzów.


Nie każdemu remake się podoba. Tempo serialu jest szybsze, a niektóre sceny wydają się być zaprojektowane do wycięcia w Internecie, mówi Luiz Joaquim, krytyk kulturalny, który woli oryginał. Inne sekwencje są narzędziami do (niewątpliwie lukratywnego) lokowania produktu: w niedawnym odcinku bohaterka obszernie wychwala zalety swojego ulubionego detergentu do prania.


Jak mówi Veneza Ronsini z Federalnego Uniwersytetu Santa Maria – parafrazując Jesúsa Martína-Barbero, wybitnego antropologa – Brazylia ma miejskie oblicze, ale „chłopskie serce”. I jak podkreślają słowa melodii przewodniej telenoweli, „serce Brazylii” leży w Pantanal.


Więcej informacji o telenoweli "Dzika miłość na stronie:

1010 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Najnowsze

Polecamy w TV

bottom of page